Theraflu Extra Răceală și Gripă

Theraflu® Extra Răceală și Gripă

Este o combinaţie complexă de substanţe active care acţionează prompt şi te poate ajuta în ameliorarea unei game largi a simptomelor din răceală şi gripă.

Theraflu® Extra răceală și gripă este o combinaţie complexă de substanţe active care acţionează prompt şi te poate ajuta în ameliorarea unei game largi a simptomelor din răceală şi gripă.

Citiţi întotdeauna prospectul înainte de utilizarea medicamentelor.

Ameliorează următoarele simptome

  • Febră, Frisoane
  • Dureri musculare
  • Dureri de cap
  • Congestie nazală
  • Congestie sinusală
  • Strănut
  • Secreţii nazale
Despre medicament
  • Doza recomandată

    • Adulți și adolescenți (peste 12 ani)
    • Un plic la fiecare 4-6 ore după cum este necesar. Conținutul unui plic se dizolvă în aprox. 200 ml apă fierbinte.
    • Maximum 3-4 plicuri pe zi.
    • A nu se administra copiilor sub 12 ani.
    • A nu se depăși doza maximă recomandată.
    Utilizarea nu trebuie să depăşească 5 zile.

  • Ingrediente

    Substanțe activeEfect
    Paracetamol 650 mgCalmează febra şi durerea
    Maleat de feniramină 20 mgAmeliorează senzaţia de strănut şi rinoreea
    Clorhidrat de fenilefrină 10 mgReduce congestia nazală

  • Alte informații:

    • Se prezintă sub formă de granule de culoare alb-galbenă
    • A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original

  • Precauții

    Nu trebuie să se depăşească doza recomandată şi nu se administrează medicamentul mai mult de 5 zile consecutiv. Dozele mari de paracetamol, inclusiv valorile dozei totale atinse într-o perioadă prelungită de administrare, pot provoca nefropatie indusă de analgezice şi cu insuficienţă hepatică ireversibilă.

    Pe toată perioada tratamentului nu trebuie administrate alte medicamente care conţin paracetamol.
    Dacă simptomele persistă după 5 zile, tratamentul trebuie întrerupt iar pacientul trebuie să se prezinte la medic.

    Băuturile alcoolice trebuie evitate în timpul administrării Theraflu® Extra răceala şi gripă, deoarece alcoolul în combinaţie cu paracetamolul poate provoca leziuni ale ficatului.

    Pacienţii cu vârsta peste 70 ani care suferă de afecţiuni cardiovasculare trebuie să utilizeze medicamentul cu precauţie, datorită posibilelor efecte vasoconstrictoare ale fenilefrinei.
    Se recomandă precauţie în cazurile de boli ale tiroidei, precum şi în cazul bolilor de ficat şi rinichi.
    Pacienţii cu afecţiuni ereditare rare de intoleranţă la fructoza, sindrom de malabsorbţie la glucoză-galactoză sau insuficienţă a zaharazei-izomaltazei nu trebuie sa utilizeze Theraflu® Extra răceala şi gripă.

    Theraflu® Extra răceala şi gripă conţine Sunset yellow FCF (E 110) şi poate determina reacţii alergice.
    Pacienţii trebuie să consulte medicul dacă au probleme de respiraţie (astm, emfizem sau bronşită cronică) şi dacă simptomele nu se îmbunatăţesc după 5 zile sau sunt însoţite de febră mare, febră care persistă mai mult de 3 zile, erupţie la nivelul pielii sau dureri de cap (cefalee) persistente.

  • Precauţii speciale pentru pacientii cu:

    • Insuficienţă renală, insuficienţă hepatică
    • Hepatită acută
    • Anemie hemolitică
    • Deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenază (G-6-PD);
    • Malnutriţie cronică şi deshidratare
    • Boli cardiovasculare
    • Diabet zaharat
    • Hipertrofie de prostată
    • Obstrucţie piloroduodenală
    • Ulcer peptic stenozant;
    • Epilepsie

  • NU luaţi în caz de...

    • Dacă sunteţi alergic la paracetamol, fenilefrină şi feniramină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament;
    • Dacă aţi luat, pe bază de prescripţie, un inhibator de monoaminooxidază (IMAO) în ultimele două săptămâni; (IMAO includ anumite medicamente folosite pentru tratarea depresiilor sau a bolii Parkinson);
    • Dacă suferiţi de boli de inima severe sau tensiune arterială mare (hipertensiune arterială);
    • Dacă suferiţi de activitate crescută a glandei tiroide (hipertiroidism);
    • Dacă suferiţi de glaucom;
    • Dacă suferiţi de feocromocitom (un tip de tumoră a glandelor suprarenale situate în imediata apropiere a rinichilor, care este responsabilă pentru creşterea tensiunii arteriale);
    • Dacă luaţi antidepresive triciclice;
    • Dacă luaţti beta-blocante (medicamente utilizate în tratamentul hipertensiunii arteriale şi a bolilor de inimă);
    • Dacă luaţi alte medicamente simpatomimetice orale, cum ar fi decongestionantele nazale, medicamente care reduc pofta de mâncare etc.
    • Sarcină şi alăptare;
    • La copiii cu vârsta sub 12 ani (deoarece în cazul fenilefrinei siguranţa utilizării nu a fost stabilită)